What are the products in the United States, as well as housing, cars, petrol etc

For those curious, how much is the food in the United States, here is a small sample of "food baskets" that I bought in a supermarket Wallmart. Such supermarkets are, perhaps, in all States and the prices about the same level everywhere.

Accordingly, in small shops prices are usually higher, but there is also a Mexican supermarkets in some States, where prices are lower.
If you think of fast food, almost everywhere there are Subway, McDonalds, Taco Bell, and other places where you can eat properly at 6-7 dollars and above of course. If you are very hungry, you can peek into one of Chinese buffets "All inclusive". The price of such bars are usually about $ 10. You can have as many as you want, but you can't make a meal with them. Drinks are not included in the price, but the water is free. In such buffets usually only no, ranging from sushi, ending with ice cream and different pirožennymi.

Wallmart In USA
Wallmart In USA

So, what I bought at Wallmart.
1. French bread-0.5 $
2. Sugar 1.81 kg-1.81 $
3. Mexican chili sauce 370 ml-$ 0.98
4. Figure 907gr-1.48 $
5. Bananas-0.65 700 g $
6. Fresh corn, 1pc-0.33 $
7. Milk 1 gallon (3.78 l)-1.95 $
8. Eggs 12pcs-$ 0.78

food from Wallmart
food from Wallmart
How much is food in USA
How much is food in USA

Total came out to $ 8.53. If we add to this the water, then it is more profitable to buy in packs of 24 pieces 0.5 l bottles. The price for this package is about 3.5 $.

How much are cars, petrol and housing in United States

For example, an excellent car with automatic transmission automatic $ 5000 can buy or rent costs $ 500 a month.
Very many clothes and shoes (even brand) can be bought at a price of up to $ 10.
For 1 litre of petrol costs approximately $ 0.7.
Unlimited subscription to fitness LA Fitness together with pool will cost $ 20 per month and not necessarily buy the annual subscription.
The most precious thing that remains is the housing. In many States you can still buy a good House for 100-150 thousand dollars. But in major cities, prices usually start at 300 thousand and much higher.

Some house in Wiskonsin state, USA
Some house in Wiskonsin state, USA
some house in California, USA
some house in California, USA

Accommodation will cost from $ 500 and above depending on the State. More information and prices can be found on the website of craiglist.org
By the way, in the United States are also popular motorhomes and portable, the so-called mobile homes. You can buy them much cheaper. For example, this mobile home sold for just $ 25,000.

Mobile house for sale
Mobile house for sale
inside the mobile house
inside the mobile house
bedroom
bedroom
bathroom
bathroom
comments powered by HyperComments